21 września 2021

Na Podkarpaciu brakuje nawet 1500 lekarzy. Przyszłych medyków kształci Uniwersytet Rzeszowski, na którym odbył się właśnie pierwszy w historii uczelni egzamin lekarski.

98 absolwentów kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowski odebrało dyplomy i złożyło lekarskie przyrzeczenie. Natomiast w miniony weekend 280 osób zdawało pierwszy w Rzeszowie egzamin lekarski. To historyczne wydarzenie – mówił w porannym programie Radia VIA prof. Artur Mazur, prorektor ds. Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Prof. Mazur podkreślał, że niedobór kadry lekarskiej jest ogromy. Tylko na Podkarpaciu, wg rożnych szacunków, brakuje od tysiąca do 1500 lekarzy w rożnych specjalnościach.

Nasz poranny gość powiedział, że obecnie największym wyzwaniem będzie utworzenie szpitala uniwersyteckiego, który mógłby być zapleczem dydaktycznym dla studentów. Pierwsze kroki już zostały zrobione. Gmina Świlcza przekazała działkę pod budowę ośrodka. Szacowany koszt inwestycji to miliard zł.

Kierunek lekarski został utworzony na Uniwersytecie Rzeszowskim w 2015 roku. W pierwszym roku na studia stacjonarne i niestacjonarne przyjęto nieco ponad 120 osób. Obecnie liczba ta została niemal podwojona. Na ten rok akademicki, na kierunek lekarski przyjęto 210 osób.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska