20 maja 2022

Plejada gwiazd, m.in. światowej sławy tenor José Cura, trio z Kopehagi, muzycy z Berlina, Portugalii, a także Piotr Baron z zespołem. Tak zapowiada się 61. Muzyczny Festiwal w Łańcucie. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę 21 maja i potrwa do 5 czerwca.

Koncerty tegorocznej edycji Festiwalu odbywać się będą zarówno w sali balowej zamku w Łańcucie, jak i w sali organizatora, czyli Filharmonii Podkarpackiej. Na inaugurację wydarzenia zaplanowano koncert José Cury, światowej sławy argentyńskiego śpiewaka, kompozytora i dyrygenta znanego z oryginalnych kreacji operowych, w szczególności dzieł Verdiego i Pucciniego. Artyście towarzyszyć będzie orkiestra Filharmonii Podkarpackiej – powiedziała w Radiu VIA dyr. instytucji prof. Marta Wierzbieniec.

Zadbaliśmy o to by na festiwalu zabrzmiały rożne barwy muzyczne, by trafić w różne gusta odbiorców – dodała dyr. Wierzbieniec.

Ciekawą propozycją będzie także koncert Piotra Barona w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej, wypełniony utworami z płyt „Wodecki jazz” i „Moniuszko jazz”. W sali balowej łańcuckiego zamku czeka na melomanów recital mezzosopranistki Urszuli Kryger. Zabrzmią pieśni w koncercie poświęconym 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej.

W programie festiwalu nie zabraknie akcentów solidarności z walczącą Ukrainą. W czasie „Wieczoru Solidarności z Narodem Ukraińskim” w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wybrzmi muzyka polska i ukraińska w wykonaniu artystów z obu krajów.

Organizatorem festiwalu, jednego z najstarszych i najbardziej znanych w Polsce, od początku jest Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Historia Muzycznego Festiwalu w Łańcucie sięga 1961 r. W tym roku jest to już 61. edycja muzycznego wydarzenia.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska