28 kwietnia 2022

Zespół naukowców z Politechniki Rzeszowskiej opracował unikatowy wynalazek. Jest nim tekstroniczny identyfikator RFID.

Wynalazek został już opatentowany. Będzie użyty na potrzeby przemysłu odzieżowego – mówił w Radiu VIA prof. Politechniki Rzeszowskiej Piotr Jankowski-Mihułowicz, pod kierunkiem którego pracował zespół.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do życia z techniką RFID, np. korzystając z płatności zbliżeniowych podczas codziennych zakupów, ski-passów na stokach narciarskich, z kontroli dostępu czy dokumentów z warstwą elektroniczną, takich jak dowody osobiste i paszporty biometryczne. Unikatowym rozwiązaniem wspomnianych badań przemysłowych, które realizuje zespół pracowników spółki z Polski jest wytworzenie elektronicznego identyfikatora radiowego i jego zintegrowanie z wyrobami tekstylnymi za pomocą powszechnie stosowanych metod szwalniczych.

Prof. Jankowski-Mihułowicz dodał, że zastosowanie identyfikatora będzie mogło być wykorzystane w innych branżach i zamontowane np. w pralkach. Prototyp inteligentnej pralki już powstał na Politechnice Rzeszowskiej.

Prace naukowe nad indentyfikatorem RFID trwały kilka lat, a zaangażowanych było kilkanaście osób. Teraz Politechnika Rzeszowska wraz z partnerem produkcyjnym planuje uruchomić fabrykę w strefie ekonomicznej Dworzysko koło Rzeszowa, w której produkowane byłby komponenty mikroelektorniczne do wynalezionych identyfikatorów.

Zdjęcia:Politechnika Rzeszowska

Małgorzata Oczoś-Błądzińska