29 kwietnia 2022

Gazu w gospodarstwach domowych nie powinno zabraknąć - uważa prof. Politechniki Rzeszowskiej prof. Mariusz Ruszel z Katedry Ekonomii.

Polska zużywa rocznie ok. 20 mld sześciennych gazu, ok. 45 proc. błękitnego paliwa pochodziło z Rosji. W środę Rosja zakręciła kurek z gazem po tym, jak rzad zapowiedział, że nie będzie płacił Rosjanom w rublach. Ekspert rynku energetycznego prof. Politechniki Rzeszowskiej Mariusz Ruszel z Zakładu Ekonomii powiedział w Radiu VIA, że polskie magazyny są wypełnione gazem w 75 procentach. Jak mówił, w najbliższych miesiącach gazu nie powinno zabraknąć. A rozpatrując ewentualny czarny scenariusz w przyszłości, to do indywidualnych odbiorów w gospodarstwach domowych gaz będzie dostarczany, ponieważ buforem bezpieczeństwa jest krajowe wydobycie gazu.

Nasz poranny gość powiedział, że na ceny gazu wpływa wiele czynników. Jednym z nich są ceny innych paliw na światowych rynkach, jak np. ropy naftowej, czy zachowanie eksporterów gazu. Prof. Ruszel zaznaczył, że niezależnie od sytuacji należy podejmować działania w kierunku oszczędzania energii, także gazu, również na poziomie gospodarstwa domowego. Dodał, że z danych GUS wynika, że przeciętny Polak marnuje 15-20 proc. energii.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska