10 stycznia 2022

Poprzez inwestowanie w docieplanie domu, instalowanie paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. A także poprzez codzienne czynności w domu można oszczędzać prąd. Dziś obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii.

Drogo, drożej, a będzie jeszcze drożej. Ceny energii drożeją. W styczniu za prąd zapłacimy o około 21 zł. Obecnie podwyżki są na poziomie 23 proc. A mogą być jeszcze wyższe.

W ciągu roku należy spodziewać się podwojenia tej wartości – mówił w Radiu VIA prof. Politechniki Rzeszowskiej Mariusz Ruszel z Zakładu Ekonomii, Wydziału Zarządzania. Powodem jest duża dynamika wzrostu cen emisji dwutlenku węgla, a także rosnące koszty energii. Niestety Polska nie dysponuje, tak jak np. Norwegia, magazynami energii elektrycznej. Ponadto jest potrzeba inwestycji mocowych.

Nasz gość mówił na naszej antenie, że już dziś można szukać oszczędności. M.in poprzez inwestowanie w docieplanie domu, instalowanie paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła. A także poprzez codzienne czynności w domu, jak np. wyłączanie z gniazdka urządzeń pozostających na tzw. czuwaniu.

Do tego jak mówił prof. Ruszel warto inwestować w urządzenia energooszczędne – żarówki, żelazka, pralki czy czajniki elektryczne i zmienić nasze przyzwyczajenia, które pozwolą nam obniżyć zużycie energii nawet o około 20 proc. Dziś obchodzimy Dzień Obniżania Kosztów Energii.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska