8 marca 2019

Przedstawiciele podkarpackich samorządów odebrali z rąk wiceministra Michałkiewicza promesy na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu Senior+ oraz na rozwój i utrzymanie placówek opieki dla najmłodszych dzieci z programu Maluch+.

Powstanie 666 nowych miejsc opieki dla maluchów, ponad 4 tysiące już istniejących zostanie dofinansowanych, 8 gmin, w których do tej pory nie było żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 otrzyma dofinansowanie. Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówi, że to wsparcie dla rodzin, których dzieci poniżej 3 roku życia mogą liczyć na zapewnienie opieki. –Na wszystkie działanie w ramach programu Maluch Plus zostanie przeznaczono w regionie ponad 15 mln zł. – dodaje Ewa Leniart

Rodzina jest priorytetem mówi – Krzysztof Michałkiewicz, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jak dodaje miejsca dla dzieci w żłobkach są ważne, bo dają kobiecie możliwość wyboru. Równolegle powstaną Dzienne Domy i Kluby dla seniora w woj. podkarpackim. Na to zadanie samorządy, bo do nich kierowany jest program, otrzymały w sumie ponad 4,5 mln zł. W województwie powstanie 19 nowych miejsc dla seniorów. 5 domów i 14 klubów. To te miejsce, jak mówi wiceminister Michałkiewicz, w których seniorzy mogą liczyć na pomoc i zainteresowanie.

W sumie samorządy w województwie w ramach tegorocznej edycji programu senior plus otrzymają ponad 4,5 mln zł na utworzenie i prowadzenie placówek. Do końca roku seniorzy będą mieli do dyspozycji 53 dzienne domy i kluby, czyli ponad 1200 miejsc. Natomiast w placówki w ramach programu maluch plus zapewnia miejsca dla prawie 8 tys. dzieci.

Relacja:

Agnieszka Radochońska-Kloc