13 czerwca 2019

Ceny biletów mpk w Rzeszowie pójdą prawdopodobnie w górę. Takie są na razie plany, a ostateczna decyzja ma zapaść podczas wtorkowej sesji rady miasta. Swoją propozycję na ręce prezydenta, po przeprowadzonych konsultacjach, złożyło Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji.

Projekt Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji opiera się na zastąpieniu biletów jednoprzejazdowych biletami czasowymi – mówi Dominik Bąk, prezes Stowarzyszenia. Bilety czasowe ważne byłyby 20 minut, 40 minut, oraz 60 minut, przy czym bilet 40-minutowy byłby także biletem jednoprzejazdowym, czyli uprawniałby on do przejazdu jedną linią lub do skorzystania z przesiadek w tym limicie czasowym. Proponujemy kolejno następujące ceny takich biletów: 2,20 zł; 3,40 zł oraz 4,60 zł. Jak można łatwo zauważyć, koszt biletu odpowiadającego biletowi jednoprzejazdowemu, w odniesieniu do obecnej taryfy podrożałby o 40 groszy. Podobna sytuacja odnosi się do ceny istniejącego obecnie biletu 60-minutowego, którego cena dziś wynosi 4,00 zł, a w naszej propozycji 4,60 zł.

O tym, czy ceny biletów pójdą w górę dowiemy się na najbliższej sesji rady miasta, we wtorek 18 czerwca – mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego UM Rzeszowa. Jak dodaje, projekt zakłada podwyżkę ceny biletu normalnego z 3 zł na 3,60 zł, zmianie ulegną również ceny biletów ulgowych. Aktualnie bilet samorządowy kosztuje 1,80 zł, po zmianie byłoby to 2,10 zł; bilet ulgowy ustawowy kosztuje 1,50 zł, a po zmianie 1,80 zł. Ostatnia podwyżka cen biletów była w 2015 roku. Od tego momentu wzrosły ceny prądu i paliw.

Agnieszka Radochońska-Kloc