16 marca 2021

Fot. KAS

Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali nielegalny transport środków ochrony roślin w Barwinku. Chemikalia niewiadomego pochodzenia przewoził obywatel Ukrainy.

Podczas rewizji pojazdu na ukraińskich numerach rejestracyjnych funkcjonariusze znaleźli płócienne torby w przestrzeni bagażowej. Znajdowało się w nich 75 foliowych worków bez oznaczeń o łącznej wadze 85 kg oraz 50 opakowań środków owadobójczych o  wadze ponad 15 kg – poinformowała Edyta Chabowska, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. Nielegalny towar został zatrzymany.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że oryginalne środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu,  można kupić wyłącznie w sklepach i hurtowniach wpisanych do rejestrów prowadzonych przez Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Opakowanie produktu musi posiadać trwale przytwierdzoną etykietę w języku polskim. Pozorna oszczędność w postaci zakupu tańszego produktu niewiadomego pochodzenia, może oznaczać poważne koszty tj. utratę plonu, dotacji unijnych a także skażenie środowiska.

W 2020 r. funkcjonariusze KAS  na Podkarpaciu udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 200 kg/litrów środków ochrony roślin niewiadomego pochodzenia. Z raportu Unii Europejskiej wynika, że aż co siódmy środek ochrony roślin w Europie może być podrobiony.

 

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska