27 kwietnia 2022

Liczba mieszkańców Rzeszowa wzrosła aż o 53 proc. To największy procentowy wzrost spośród największych miast Polski zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Powodem jest znaczący napływ obywateli Ukrainy, uciekających przed wojną.

Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza stworzyło raport 'Miejska gościnność: wielki wzrost, wyzwania i szanse – Raport o uchodźcach z Ukrainy w największych polskich miastach”. Jest to pierwszy w Polsce dokument przedstawiający dokładne szacunki dotyczące liczby Ukraińców i Ukrainek, którzy przebywają w Polsce, a także pokazujący miejsce ich pobytu.

W marcu 2022 zrzeszone w Unii Metropolii Polskich miasta i otaczające je gminy gościły prawie 70 proc., czyli ponad 2 miliony 200 tysięcy osób spośród wszystkich obywateli Ukrainy, którzy mieszkają obecnie w Polsce. Oznacza to skokowy wzrost populacji największych polskich miast. Dla przykładu, populacja Rzeszowa wzrosła o 53 proc., zaś Warszawy – o 15 proc. Do tej pory liczba mieszkańców Rzeszowa wynosiła niespełna 184 tys.

Konrad Fijołek prezydent Rzeszowa podkreśla, że zwiększają się wyzwania stojące przed miastem: Będziemy potrzebowali zewnętrznych środków m.in. na budowę nowych szkół, przedszkoli, mieszkań, z których będą mogli korzystać także ci, którzy zdecydują się zostać w Rzeszowie przez dłuższy czas – mówi prezydent Fijołek.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska