22 września 2018

Wmurowano kamień węgielny i poświęcono budowę Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów w Rzeszowie.

Szkoła podstawowa ma być gotowa w przyszłym roku we wrześniu. Docelowo powstanie również liceum. W Rzeszowie, gdzie aktualnie jest I Liceum Ogólnokształcące funkcjonowała w latach 1658-1784 szkoła pod nazwą Collegium Ressoviense i prowadzona była właśnie przez zakon pijarów. –Wracamy do Rzeszowa po 235 latach – mówi ojciec Józef Tarnawski, pijar, ekonom prowincji.

Jak dodaje ojciec Józef Tarnawski, szkoła będzie otwarta dla każdego. –Nie jest to placówka, która ukierunkowana jest na konkretną grupę osób a wyznacznikiem nie jest sama wiara. Szkoła jest przestrzenią w której wiara może się ożywić, zrodzić. Młody człowiek w kontakcie z innymi wierzącymi może dostać łaskę wiary, tak się dzieje w naszych szkołach. Oczywiście jest to szkoła dla tych, którzy mają tę samą wspólnotę celów jaką my mamy. Chcą otrzymać nie tylko dobry kapitał wiedzy, ale również silny fundament wiary.

Szkoła będzie nowoczesnym, trzykondygnacyjnym budynkiem. Na ponad 10 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni będzie się 32 sale lekcyjne, kilka pracowni, a wszystko skupione wokół wewnętrznego patio pod którym będzie znajdować się aula szkolna i kaplica. Do tego cała sekcja sportowa, która będzie czynna po godzinach, aby mogła korzystać z niej również społeczność lokalna. W uroczystości wmurowania kamienia węgielnego wziął udział bp Edward Białogłowski, władze wojewódzkie i samorządowe.

 

 

Agnieszka Radochońska-Kloc