25 lutego 2022

fot. PUW

Wojewoda podkarpacki poinformowała na konferencji o sposobie organizacji punktów recepcyjnych dla uciekających przed wojną z terenów Ukrainy. Działa także specjalna infolinia dla cudzoziemców wjeżdżających na Podkarpacie: 800 100 990.

Wobec bezprecedensowego i dokonanego z naruszeniem prawa międzynarodowego ataku Rosji na Ukrainę, w porozumieniu z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, przygotowaliśmy na terenie województwa podkarpackiego punkty recepcyjne, których zadaniem będzie przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób, które zdecydują się opuścić terytorium Ukrainy – mówiła w trakcie konferencji wojewoda Ewa Leniart.  Na terenie województwa podkarpackiego przygotowaliśmy cztery punkty oraz jeden dodatkowy na dworcu w Przemyślu dla obsługi ruchu kolejowego – dodała.  Ta pierwsza pomoc udzielana w punktach będzie dotyczyć wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym – mówiła Ewa Leniart. Wojewoda podkreśliła, że prace związane utworzeniem oraz dalszym funkcjonowaniem punktów, zaangażowanie zostały służby takie jak Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, Podkarpacka Policja, Polski Czerwony Krzyż oraz przedstawiciele samorządów.

Wojewoda dodała, że zgodnie z ich przeznaczeniem, punkty będą miały charakter pierwszego przyjęcia uchodźców. Z punktów recepcyjnych, cudzoziemcy będą trafiać do województw, gdzie odbędzie się ich zabezpieczenie pod względem czasowego pobytu. Dla Podkarpacia są to województwa: małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, świętokrzyskie i łódzkie. Jak podkreśliła Ewa Leniart, wojewodowie z tych regionów są przygotowani i mają ustalone miejsca dla osób, które zwrócą się z prośbą o udzielenie im schronienia na terytorium Rzeczypospolitej.

Na podstawie inf. PUW

Małgorzata Oczoś-Błądzińska