3 marca 2021

Sanatoria po czterech miesiącach wznawiają działalność. NFZ podaje zasady przyjmowania pacjentów.

Od 11 marca uzdrowiska wznawiają działalność. Przypomnijmy, że były one zamknięte od 24 października, czyli przez ponad cztery miesiące. Na początek z leczenia skorzysta 1840 pacjentów z naszego regionu, nie tylko w uzdrowiskach w naszym województwie, ale w całym kraju. Jak mówił na naszej antenie Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego oddziału NFZ informacje już są wysyłane do pacjentów. Dodał, że pacjenci którzy czekają na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć na podstawie skierowania potwierdzonego przez oddział wojewódzki NFZ. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 bądź zaszczepienie pacjenta przeciwko COVID-19 dwoma dawkami.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że pacjenci podczas leczenia uzdrowiskowego mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ personel udzielający świadczeń w uzdrowisku został zaszczepiony, obiekty uzdrowiskowe spełniają restrykcyjne normy sanitarne. Z kolei kuracjusze mają albo negatywny wynik testu, albo również zostali zaszczepieni.

Na Podkarpaciu pacjentów będą przyjmować wszystkie cztery sanatoria: W Rymanowie Zdroju, Iwoniczu Zdroju, Horyńcu Zdroju i Polańczyku.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska