11 lutego 2024

„Trzeźwość polską racją stanu” – to hasło rozpoczynającego się 57 Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu. Ma on uświadomić potrzebę troski o trzeźwość, wartość abstynencji, a także pobudzić do działania i dawania świadectwa.

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych biskup Tadeusz Bronakowski podkreśla, że dzięki trzeźwości jako naród zyskujemy gospodarczo, finansowo, moralnie i duchowo. Dlatego troska o trzeźwość powinna być odpowiedzialnością rodziny, państwa, Kościoła, samorządów.

Członek Zespołu Komisji Episkopatu Polski do spraw ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, biolog, pedagog, autor programów profilaktycznych profesor Krzysztof Wojcieszek zaznaczył, że alkohol skraca życie Polaków i wiąże się z ryzykiem dla zdrowia, każda dawka alkoholu jest obarczona mniejszym lub większym ryzykiem. Jak wyjaśniał lampka wina, czyli około 100 mililitrów zwiększa ryzyko raka piersi, od 6 do 11 procent zapadalności na nowotwory ma związek z alkoholem, dodatkowo ryzyko wzrasta do 80 procent przy używaniu alkoholu i papierosów

Profesor Wojcieszek dodał, że nadużywanie alkoholu przekłada się także na cukrzycę, choroby układu krążenia, depresje. Skutecznym sposobem na zatrzymanie fali nietrzeźwości jest ograniczanie dostępności alkoholu na drodze prawnej, ekonomicznej, geograficznej, ograniczenia punktów sprzedaży i szerszej edukacji społecznej.

Pomocą w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość mogą być materiały przygotowane przez Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych „Apostoł Trzeźwości. Trzeźwość polską racją stanu”. Znajdują się tam przykłady modlitw, homilii, nabożeństw, artykuły eksperckie czy informacje, jak włączyć się do apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość potrwa do 17 lutego.

IAR

Skip to content