5 marca 2020

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart postawiła podkarpackie służby w stan podwyższonej gotowości w związku z koronawirusem.

Jak powiedziała w Radiu Via Małgorzata Waksmundzka-Szarek, rzecznik wojewody, stan ten dotyczy przede wszystkim szpitali z oddziałami zakaźnymi.

Rzeczniczka zapewniła, że podkarpackie szpitale są przygotowane do przyjęcia ewentualnych pacjentów. Przygotowana jest odpowiednia liczba miejsc na oddziałach zakaźnych, z możliwością zwiększenia łóżek w przypadku zwiększonej zachorowalności. Obecnie w regionie pod nadzorem sanitarnym jest 132 osoby, a 2 są hospitalizowane (stan na godz. 9).

Pod szczególnym nadzorem jest także granica państwa na drogowych i pieszych przejściach z Ukrainą, a także na lotnisku w Jasionce. Małgorzata Waksmundzka Szarek uspakajała w porannym programie, informując, że podkarpackie służby mają przećwiczone procedury działania na wypadek koronawirusa.

Monitorowana jest także sytuacja w związku z organizowaniem imprez masowych. Na razie wojewoda nie rekomendowała odwołania imprez, ale jak powiedziała Waksmundzka Szrek analizowane są wszystkie zgłaszane wydarzenia masowe. „To organizator w pierwszej kolejności powinien wziąć pod uwagę  czy wobec tej sytuacji, która jest, warto organizować taką imprezę czy nie lepiej rozważyć organizację tej imprezy w innym terminie” – dodała rzeczniczka wojewody.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska