23 grudnia 2021

Z czterech nowych mikrobusów, przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, skorzystają zarówno podopieczni rzeszowskich Domów dla Dziecka i Domów Pomocy Społecznej.

Zakup pojazdów jest dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Umowę w sprawie dofinansowania Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podpisał we wrześniu tego roku. – Otrzymaliśmy środki na bardzo ważny i potrzebny zakup. Chodzi o cztery pojazdy – mikrobusy, przystosowane do przewożenia osób z niepełnosprawnościami. Samochody będą wykorzystywane do przewozu podopiecznych Domów Pomocy Społecznej i Domów dla Dziecka na badania lekarskie, a także np. na spotkania, do kina, teatru. Pomogą im w lepszym codziennym funkcjonowaniu – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Kupione przez miasto Rzeszów pojazdy będą wykorzystywane przez Domy dla Dzieci: „Mieszko”, „Dobrawa”, „Bolesław”, DPS przy ul. Sucharskiego 1, DPS im. Józefy Jaklińskiej ul. Powstańców Styczniowych 37 i DPS przy ul. Załęskiej 7a. W trzech rzeszowskich DPS-ach mieszka obecnie 473 osoby. Są to głównie osoby w podeszłym wieku, część z nich jest niepełnosprawna. W trzech Domach dla Dziecka oraz w Placówce Opiekuńczo-Wychowawczej im. dr. Henryka Hanasiewicza mieszka 68 dzieci.

W przetargach na zakup czterech mikorobusów, które na swój pokład mogą zabrać dziewięć osób, w tym jedną na wózku inwalidzkim, zwyciężyła firma z województwa małopolskiego, która dostarczy cztery pojazdy marki Ford Transit. Łączny koszt zakupu samochodów to nieco ponad 738 tys. zł. Dofinansowanie z PFRON, z „Programu wyrównywania różnic pomiędzy regionami III”, wynosi 396 tys. zł. Cztery nowe pojazdy przyjadą do Rzeszowa do końca marca 2022 roku.

inf.pras.