22 lutego 2022

fot.podkarpackie.pl

Ponad 5,4 mln zł przekaże miasto marszałkowi województwa na budowę Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej. To wkład Rzeszowa w zakup taboru i budowę zaplecza technicznego.

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna jest jednym z kluczowych projektów realizowanych aktualnie w województwie podkarpackim. Dla Rzeszowa ma istotne znaczenie, ponieważ uruchomienie kolejnych połączeń kolejowych między miastem, a sąsiednimi miejscowościami ma zmniejszyć liczbę samochodów na ulicach stolicy regionu.

– W najnowocześniejszych miastach na świecie promuje się transport zbiorowy. My także chcemy nadać mu jeszcze istotniejsze znaczenie, zachęcając tym samym mieszkańców do pozostawienia w domach samochodów. Korzystając z autobusów, czy podmiejskiej kolei zmniejszymy ruch w mieście. A to oznacza mniejsze korki i czystsze powietrze – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pieniądze, które Rada Miasta Rzeszowa zdecydowała się dzisiaj przekazać jako pomoc finansową dla Województwa Podkarpackiego mają być wykorzystane na zakup taboru i budowę zaplecza technicznego PKA, które powstanie w rejonie stacji Staroniwa. Kolej aglomeracyjna ma być wygodnym środkiem transportu służącym m.in. do codziennych dojazdów do pracy w Rzeszowie i okolicy.

inf.pras.