10 września 2018

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa, zaprasza do zwiedzania wystawy o nazwie ,,Rzeszów Edwarda Janusza i Rodziny”. Prezentowane fotografie zostały wykonane przez najsłynniejszego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza.

Edward Janusz to nasz patron, protoplasta wszystkich zamierzeń fotograficznych. Dzięki jego pracy, ale również dzięki pracy jego rodziny, mamy możliwość pokazywania fotografii obrazujących Rzeszów, budowle, ludzi, którzy w tamtym czasie mieszkali w Rzeszowie. Jest to niezwykły materiał dokumentacyjny, te niektóre fotografie to są po prostu dzieła sztuki. – informował Ryszard Winiarski dyrektor galerii.

Specjalnym gościem podczas wernisażu, który miał miejsce 8 września, była prawnuczka Edwarda Janusza – Elżbieta Kaliszewska. Ja zawsze jestem związana emocjonalnie z tymi zdjęciami, niezależnie w którym momencie je zobaczę, to będą one dla mnie taką cząstką przeszłości – mówiła prawnuczka słynnego rzeszowskiego fotografa.

Fotografie, które prezentowane są na wystawie, prócz ówczesnych budynków, ulic i osób zamieszkujących Rzeszów, obrazują także ważne wydarzenia. Są to m.in. uroczystości religijne w kościele oo. Bernardynów z okazji 400 – lecia objawienia Matki Bożej Rzeszowskiej i 150 lecia jej pierwszej koronacji, która miała miejsce 8 września 1913 r. Ekspozycja zawiera także fotografie przedstawiającą pojawienie się pierwszego samolotu w Rzeszowie w roku 1912.

Wystawa została zorganizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Ekspozycje można oglądać w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa przez cały miesiąc. Galeria mieści się przy ul. 3 maja 9.

Drugą wystawą, na którą zaprasza Galeria Miasta Rzeszowa, jest ekspozycja o nazwie ,, W drodze ku niepodległej”. Ekspozycja dotyczy okresu pierwszej wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Fotografie, z których składa się wystawa pochodzą z prywatnych zbiorów mieszkańców Rzeszowa. 

 

Arleta Blok