2 lipca 2021

fot. Plac zabaw, os. Kmity Rzeszów

Realizacja projektów w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2021 rok nabiera tempa. Tymczasem od poniedziałku 5 lipca będzie można zgłaszać zadania, które zostaną zrealizowane w 2022 roku.

Do końca tego roku ma być zrealizowanych 36 projektów w ramach Rzeszowskiego Budżet Obywatelskiego   Większość jest na zaawansowanym etapie wykonania. Ze względu na pandemię realizacja wielu zadań zgłoszonych w ramach rzeszowskiego budżetu obywatelskiego nie była możliwa – mówi Artur Gernand z Urzędu Miasta Rzeszowa. Ale jak zapewnia ich realizacja nabrała tempa.

Zgodnie z przyjętym projektem zeszłorocznego budżetu obywatelskiego na osiedlu Miłocin zostanie wybudowana tężnia solankowa, której koszt został oszacowany na 200 tys. zł. Trwa już także procedura przygotowująca budowę pumptracka – czyli miejsca sportowo-rekreacyjnego na rzeszowskich Bulwarach. Podobny pumptrack, choć nieco mniejszy, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców powstanie na osiedlu Baranówka. Lada dzień rozpocznie się także budowa miejsc postojowych na osiedlu Piastów przy ul. Krzwoustego i budowa plenerowej siłowni przy ul. Zawiszy Czarnego – mówi Gernand. W ramach budżetu obywatelskiego mają także powstać nowe place zabaw, a niektóre dotychczasowe zostaną rozbudowane i zmodernizowane. I tak np. pod koniec sierpnia plac zabaw przy ul. Wieniawskiego na osiedlu Zalesie nabierze nowych kolorów i zostanie doposażony w nowe urządzenia.

Na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego miasto wyda w tym roku 8 mln zł.

Podobna kwota – 8 mln 200 tys. zł została przeznaczona na przyszłoroczny budżet obywatelski. Projekty będzie można zgłaszać już od poniedziałku 5 lipca w ramach trzech kategorii. Mówi Robert Walawender, radny Miasta Rzeszowa, przewodniczący komisji ds budżetu obywatelskiego.

Zgodnie z obowiązującym regulaminem projekt musi mieć poparcie co najmniej 15 mieszkańców, by mógł zostać zgłoszony.  Zdania należy zgłaszać do 23 lipca poprzez aplikację dostępną na stronie internetowej rbo.erzeszow.pl

Harmonogram RBO na 2022 r. tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska