11 sierpnia 2021

Fot. BOSG

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Korczowej oraz Medyki udaremnili trzy próby wywozu na Ukrainę aut pochodzących z przestępstwa. Łączna, szacunkowa wartość pojazdów to ponad 160 tys. złotych.

Pierwszy z pojazdów zatrzymano w Medyce. Strażnik graniczny kontrolujący opla (typu laweta) na polskich numerach rejestracyjnych stwierdził ingerencję w pole numerowe VIN. Podrobione były również tabliczki znamionowe. Kierowcą busa, którego wartość oszacowano na 55 tys. złotych był 50-letni obywatel Ukrainy – poinformował ppor. Piotr Zakielarz z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Pozostałe dwa auta zatrzymano na przejściu granicznym w Korczowej. 6 sierpnia do kontroli zgłosił się 32-letni Rumun. Mężczyzna podróżował oplem o wartości 36 tys. złotych. Funkcjonariusze SG ustalili, że pojazd został skradziony w marcu br. na terytorium Francji. Był poszukiwany m.in. przez Interpol. Jak się okazało, auto skradziono w komplecie z dowodem rejestracyjnym, który również zatrzymano – informuje ppor. Zakielarz. Dalsze postępowanie w sprawie prowadzi Policja.

Z kolei (9 sierpnia) udaremniono wywóz na Ukrainę osobówki marki BMW X5. Kierowcą auta zarejestrowanego na terytorium Niemiec był 30-letni obywatel tego kraju. Mundurowi stwierdzili ingerencję w pole numerowe oraz tabliczkę znamionową.  W oparciu o międzynarodową współpracę służb potwierdzono, że auto zostało utracone we Włoszech. Jego wartość oszacowano na 75 tys. złotych.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej z Podkarpacia zatrzymali 38 skradzionych pojazdów różnego typu. Ich łączna, szacunkowa wartość to ponad 2,5 mln złotych.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska