29 grudnia 2021

Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych czy osób potrzebujących – apelują służby.

Policja, staż miejska prowadzi dodatkowe patrole i sprawdza miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Dowożą ciepłą herbatę, koce czy kołdry i zachęcają, by na czas zimy schronili w noclegowniach. Odwiedzają także osoby samotne w domach, sprawdzając stan zdrowia i to, czy w pomieszczeniach jest ciepło, by uchronić je przed zamarznięciem.

Miejsc przebywania osób bezdomnych jest wiele. A policjanci doskonale je znają – mówi Bartosz Wilk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Policjanci prowadzą codzienne patrole. Podobnie strażnicy miejscy z Rzeszowa, którzy jeżdżą do takich osób z ciepła herbatą czy nawet kołdrą. Mówi Marek Kruk, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie.

Jak cenna i potrzebna jest tego typu pomoc pokazała jedna z akcji rzeszowskich strażników, którzy dotarli do osoby bezdomnej niemal w ostatnim momencie ratując jej życie.

Dlatego służby apelują by nie być obojętnym i informować o miejscach, gdzie mogą przebywać bezdomni. Każde z tych miejsc zostanie sprawdzone, a osobom bez dachu nad głową zaproponują miejsce w noclegowni. W największym w regionie schronisku dla mężczyzn przy ul. Jana Styki w Rzeszowie obecnie przebywa 56 osób, a noclegownia może przyjąć ponad 80 osób. Noclegownia w Jaśle może przyjąć 35 osób a aktualnie przebywa w niej 24 mężczyzn, natomiast w Racławówce miejsce może znaleźć 40 kobiet.

Mariusz Zacios z Rzeszowskiego Towarzystwa im św. Barta Alberta w Rzeszowie, które prowadzi schroniska, powiedział, że obecna pogoda jest bardzo nieprzewidywalna i może doprowadzić do tragedii, wile osób trafia do schroniska z dużymi odmrożeniami.

Służby docierają nie tylko do osób bezdomnych ale także samotnych. Dowozimy im ciepły posiłek a czasami rozpalamy w piecu. Pomagamy na różne sposoby – mówi Mariusz Zacios.

Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 24 placówki udzielające tymczasowego schronienia, 15 schronisk dla osób bezdomnych, 6 noclegowni i 3 ogrzewalnie. W sumie mogą przyjąć nawet 1000 osób. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób . A jeśli widzimy osobę, która potrzebuje pomocy wystarczy zadzwonić na nr alarmowy 112.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska