10 czerwca 2019

Służby wojewody gotowe na wakacyjny wypoczynek dzieci i młodzieży w regionie. Nad bezpieczeństwem jak co roku będzie czuwała policja, sanepid, straż pożarna, wodne i górskie pogotowie ratunkowe, inspekcja transportu drogowego oraz kuratorium oświaty.

Działania pod nazwą „Bezpieczne wakacje” już się rozpoczęły. Ma być przede wszystkim bezpiecznie – mówi wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, dlatego służby intensyfikują swoje działania. PSP już kontroluje tereny na których będzie organizowany wakacyjny wypoczynek. Do tej pory pod lupę wzięto 65 obiektów, wobec dwóch wydano zakazy organizowania takiego wypoczynku. Podobnie w okresie przedwakacyjnym działania profilaktyczne rozpoczęła podkarpacka policja. Najpierw funkcjonariusze spotykają się z dziećmi w placówkach szkolnych, następnie w miejscach wypoczynku. Tam, gdzie wypoczywa najwięcej turystów będzie więcej policjantów. W tym roku dodatkowo do służby zostało skierowanych 34 funkcjonariuszy. Punkty żywienia natomiast będzie kontrolować sanepid, który już w maju rozpoczął prace w terenie

Stacje ratunkowe Grupy Bieszczadzkiej GOPR w Cisnej, Ustrzykach Górnych i w Sanoku w czasie wakacji pełnią dyżur całodobowo. Od 1 czerwca działa zespół interwencyjny WOPR, 15 czerwca działalność całodobową rozpocznie karetka wodna.

Za rekrutację do form wypoczynku odpowiada kuratorium oświaty. Baza wypoczynku cały czas się rozrasta. Aktualnie zgłoszono ponad 150 różnych form wypoczynku, 64 w miejscu zamieszkania  i 88 w kraju. Każdy rodzic ma na stronie men dostęp do centralnego rejestru wypoczynku, gdzie może sprawdzić, czy wypoczynek na który wysyła swoje dziecko znajduje się bazie, tym samym, czy jest bezpieczny.

 

Agnieszka Radochońska-Kloc