23 czerwca 2021

Współcześni ojcowie świadomie wchodzą w swoją rolę i są bardziej zaangażowani w emocjonalny rozwój dziecka. Dziś Dzień Taty.

Model taty ewoluował na przestrzeni ostatnich lat. Jak mówiła w Radiu VIA dr Barbara Przywara, socjolog z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, dziś funkcjonuje kilka modeli ojca, ale daje się zauważyć zaangażowanie ojców w wychowanie dzieci.

Mężczyźni są bardziej świadomi i zaangażowani w emocjonalny rozwój dziecka, czerpią więcej przyjemności z zajmowania się dzieckiem – mówiła w porannym programie dr Joanna Hałaj, psycholog.

Nasi goście podkreślali, że mimo zmian pokoleniowych, innego stylu życia i budowania relacji, mężczyźni łączą w swoim rodzicielstwie wiele cech czerpanych zarówno z tradycyjnego, jak i nowoczesnego modelu wychowania. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ojcostwo znajdowało się dla mężczyzn na dalszym planie, bardziej definiowały ich inne role, bycie mężczyzną czy wykonywanie danego zawodu. Dzisiejsi mężczyźni chcą wchodzić w rolę ojca i chcą być obecni na wcześniejszych etapach rozwoju dziecka, bo mają świadomość jak ważna jest ich rola w kształtowaniu osobowości ich dziecka.

A jak dzieci postrzegają swoich tatusiów? Do czego potrzebny jest tata i co lubią z tatą robić? Opowiadają dzieci z Publicznego Przedszkola Sióstr Serafitek w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska