7 sierpnia 2019

Dziedzictwo Rzeszowskich Żydów to nowy szlak turystyczny, dzięki któremu mieszkańcy i turyści będą mogli odkryć zapomnianą przeszłość oraz kulturę żydowską w Rzeszowie.

Trasę przygotowała Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna. Ma ona formę spacerownika, tzn. wędrując od punktu do punktu będzie można dowiedzieć się m.in dlaczego jedna z kamienic w rynku nazywana była „dmuchawą”, gdzie znajdowała się i jak działała koszerna jadłodajnia, co łączy Rzeszów z amerykańskim westernem.

Ewa Borowiak z Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej powiedziała, że wszystkie ciekawostki zostały wybrane tak, aby zaciekawić i wciągnąć do pogłębiania wiedzy o pozornie znanych już miejscach w Rzeszowie.

Spacery pozwolą odkryć dawną historię Rzeszowa, a trzeba zaznaczyć, że społeczność Żydowska niegdyś była mocno związana z Rzeszowem. W XIX wieku Żydzi stanowili ponad 50% ogółu mieszkańców. Rzeszów nazywano „Galicyjską Jerozolimą”, a nawet żartobliwie „Mojżeszowem”.

Wędrować po przygotowanej trasie można indywidualnie lub grupowo z przewodnikiem każdą niedzielę sierpnia. Pierwszy wspólny spacer odbędzie się 11 sierpnia. Wystarczy się zapisać – dodaje Ewa Borowiak.

Zapisy poprzez stronę podkarpackie.travel.pl lub w Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska