14 maja 2019

Fot.M.-Ralowski

Spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie pt. "Lwów nie oddamy" został laureatem głównej nagrody jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Wywalczył GRAND PRIX 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT w Szczecinie. To wielkie wyróżnienie dla Teatru i całego Podkarpacia.

Zespół aktorski w składzie: Dagny Cipora, Oksana Czerkaszyna, Małgorzata Machowska, Mateusz Mikoś, Piotr Mieczysław Napieraj, Robert Żurek i Jacek Sotomski (w roli gitarzysty) podbił publiczność przeglądu, która w dwuetapowym głosowaniu przyznała główną nagrodę przedstawieniu z Rzeszowa. Spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery został zaprezentowany 12 maja na scenie szczecińskiego Teatru Lalek Pleciuga. Wyniki poznaliśmy 13 maja. Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT to jeden z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. Niezmiennie, od ponad pół wieku, jego sednem jest nurt konkursowy, czyli prezentacja tego, co na teatralnych scenach ważne i wartościowe. W tym roku o nagrody rywalizowało 9 spektakli wystawianych przez teatry z Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Mottem tegorocznej edycji przeglądu było zawołanie ze znanego wiersza Władysława Bełzy pt. „Katechizm polskiego dziecka”. Słowa „Coś jej winien?” prowokują refleksje m.in. nad takimi pojęciami, jak powinność i wina w relacjach społecznych i kulturowych. Spektakl „Lwów nie oddamy” wpisuje się w tę tematykę doskonale. Jego założeniem jest bowiem poruszenie ważnego społecznego problemu, którym są współczesne relację pomiędzy Polakami a Ukraińcami.

Spektakl „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery to fenomen w repertuarowej historii Teatru im. Wandy Siemaszkowej. Na swoim koncie, poza ostatnim sukcesem, ma także Główną Nagrodę 5. Festiwalu Nowego Teatru oraz udział w 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Za niespełna dwa tygodnie ekipa Siemaszkowej zaprezentuje się w Gdyni podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Spektakl znalazł się także wśród finałowej dwunastki Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Agnieszka Radochońska-Kloc