18 maja 2022

Fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszów

W pierwszy weekend czerwca zostanie rozegrany „Triathlon Rzeszów 2022”. W rywalizacji weźmie udział około 700 zawodników, od dzieci, po europejską czołówkę w tej dyscyplinie. Zawody będą jednocześnie rundą Pucharu Europy.

To IV edycja rzeszowskiego triathlonu, który jest organizowany od 2018 roku. – Cieszę się, że takie zawody są w kalendarzu sportowym, bo jako miasto czujemy się odpowiedzialni za promowanie wszystkich dyscyplin sportu. Jako współorganizator jesteśmy tym bardziej dumni, że to już impreza na najwyższym, europejskim poziomie. Serdecznie zapraszam mieszkańców do udziału oraz kibicowania – mówi Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

W pierwszy weekend czerwca Rzeszów, na kilka dni stanie się triathlonową stolicą Europy. 4 czerwca odbędzie się Puchar Europy na dystansie sprinterskim, a 5 czerwca zawody IV Triathlon Rzeszów, podczas których rozegrane zostaną m.in. Mistrzostwa Polski Age-Group na dystansie sprinterskim oraz Puchar Polski na dystansie supersprinterskim. Jak podkreśla Filip Szołowski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Triathlonu, Rzeszów to dopiero czwarte miasto w Polsce, które będzie gospodarzem zawodów rangi Pucharu Europy. Wcześniej takiego zaszczytu dostąpiły tylko Olsztyn, Poznań i Kędzierzyn-Koźle. – Przygotowaliśmy tu w Rzeszowie bardzo widowiskową trasę. Jej przebieg jest zaplanowany tak, że kibice będą mogli obserwować jednocześnie zmagania w pływaniu, jeździe na rowerze i biegu. Wszystko będzie w zasięgu wzroku osób zebranych na widowni przy kąpielisku Żwirownia – mówi Filip Szołowski.

Na listach startowych jest już około 150 zawodników, ale łącznie na wszystkich dystansach i odmianach tej dyscypliny organizatorzy spodziewają się około 700 osób.

– Przy okazji zmagań dorosłych zawodowców oraz amatorów odbędzie się impreza dla dzieci w 3 kategoriach wiekowych. Bardzo się cieszę z tego, że dzięki organizatorom one także będą mogły się zaprezentować. Rzeszów ma świetną infrastrukturę do takich zawodów, to będzie sportowe święto – mówi Jarosław Gutowski, dyrektor wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Niedzielny wyścig IV Triathlonu Rzeszów zostanie rozegrany na dystansie olimpijskim. – Wystartuje w niedzielę 5 czerwca po godz. 12. Zawodnicy będą mieli do pokonania 1,5 km pływania, 40 km jazdy rowerem i 10 km biegu – mówi Tomasz Sarna, który także zachęca do kibicowania uczestnikom tych widowiskowych zawodów.

– Jesteśmy partnerem triathlonu od pierwszej edycji, miałem okazje brać w nim udział jako zawodnik i mogę zapewnić, że nie odstajemy od imprez tego typu w Polsce. Wręcz przeciwnie, idziemy naprzód i organizacyjnie oraz sportowo prezentujemy już najwyższy poziom – mówi Marcin Stopa, Sekretarz Miasta Rzeszowa.

Władze miasta oraz organizatorzy informują, że rozegranie imprezy będzie wymagało zmiany organizacji ruchu w miejscach, w których będą rywalizować zawodnicy.

– O szczegółach będziemy informować mieszkańców w komunikatach przed startem imprezy. Bardzo prosimy o wyrozumiałość i stosowanie się do zmian w organizacji ruchu oraz zaleceń. Głównie ze względu na bezpieczeństwo. Zawodnicy osiągają na rowerach wysokie prędkości. Zachęcam całe rodziny do obserwowania ich zmagań, zapewniam, że to bardzo widowiskowa dyscyplina – dodaje Marcin Stopa.

Triathlon to dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportowa, w której zawodnik kolejno płynie, jedzie na rowerze i biegnie a czas końcowy obejmuje zmianę stroju sportowego i sprzętu. W 2000 roku Triathlon dołączył do rodziny sportów olimpijskich.

Puchar Europy na dystansie sprinterskim to rywalizacja najlepszych europejskich zawodników startujących w kategorii Junior oraz najlepszych z najlepszych, czyli kategoria Elita. Wśród Pań reprezentować Polskę będą m.in. Marta Łagownik i siostry Sudak, a wśród mężczyzn na listach startowych znaleźć możemy Roberta Czysza, Michała Oliwę i Macieja Bruzdziaka. Ale to nie wszyscy Nasi reprezentanci. Do Rzeszowa zawita naprawdę mocna polska grupa triathlonistów, którzy będą walczyć o najwyższe stopnie podium. Mamy nadzieję, że start na „własnym podwórku” doda im skrzydeł i dodatkowej motywacji do walki.

Podczas prestiżowego Pucharu Europy w Rzeszowie wystąpią zawodnicy z ok.30 krajów głównie europejskich, ale także Australii, Kanady, Turcji czy Izraela. Obecność zawodników Elity gwarantuje sportową rywalizację na najwyższym poziomie, a tym samym zapowiada doskonałe widowisko dla kibiców.

Podczas triathlonowego weekendu w Rzeszowie odbędą się również zawody dla najmłodszych sportowców. Dla dzieci w wieku 1-6 odbędzie się Rzeszów Run Kids 2022 – bieg na dystansie 200 metrów. Dla starszych, w wieku 7-12 lat, organizatorzy przygotowali rywalizację Rzeszów Aqua Kids 2022, czyli zmagania pływacko-biegowe, na dystansach:

• Aquathlon na dystansie 50 m pływania i 0,5 km biegu (0,05-0,5) – dzieci 7-8 lat;

• Aquathlon na dystansie 100 m pływania i 0,5 km biegu (0,1-0,5) – dzieci 9-10 lat;

• Aquathlon na dystansie 200 m pływania i 1 km biegu (0,2-1) – Żaki 11-12 lat;

Wszyscy zawodnicy, którzy ukończą Triathlon Rzeszów, otrzymają na mecie pamiątkowe medale oraz koszuli finishera, a zdobywcy miejsc I-III w kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn oraz OPEN pamiątkowe statuetki. W zawodach rangi Mistrzostw Polski zwycięzcy otrzymają specjalne medale Mistrzostw Polski przygotowane przez Polski Związek Triathlon.

 

inf. UMRZ