13 grudnia 2018

Rzeszowianie mogą przenieść się w czasie. Wszystko za sprawą Rzeszowskiego Archiwum Społecznego, czyli multimedialnej bazy materiałów archiwalnych. Baza w swoich zbiorach mieści dokumenty, fotografie i nagrania, które pokazują jak dawniej wyglądała stolica Podkarpacia.

Rzeszowskie Archiwum Społeczne to multimedialna baza materiałów archiwalnych i źródło historii mówionej osób związanych z Rzeszowem oraz województwem podkarpackim. Portal zawiera wspomnienia i archiwalia w formie tekstu, obrazu, dźwięku i filmu – mówi Ilona – Dusza Kowalska prezes Fundacji Rzeszowskiej i koordynator projektu. Na razie na portalu opublikowanych jest około 200 wpisów. Są to nagrania wideo, nagrania, audio, znakomitej jakości zdjęcia. Najstarsze zdjęcie jest z okresu I wojny światowej, jest do tego fantastyczna relacja mieszkanki Rzeszowa, której tato uczestniczył w walkach z tego okresu. Mamy znakomitą relacje Rzeszów lata 50 i 60. Jest jeszcze parę perełek o których można opowiadać, natomiast myślę, że warto je po prostu zobaczyć. – podkreśliła Ilona Dusza – Kowalska.

Twórcy Rzeszowskiego Archiwum Społecznego, zachęcają w dalszym ciągu do dzielenia się swoimi wspomnieniami dotyczącymi dawnego Rzeszowa. Każdy może podzielić się swoimi archiwaliami i samodzielnie je publikować. Zebrane na portalu materiały mogą być wykorzystywane w celach niekomercyjnych.

Fotografie zebrane w ramach projektu ,,Mikrohistorie” znajdujące się w Rzeszowskim Archiwum Społecznym, do końca bieżącego roku prezentowane są w Atelier Aparat Caffe.

Portal dostępny jest pod adresem : www.ras.rzeszowska.org.pl .

Arleta Blok