10 lipca 2019

To już 4 edycja wydarzenia. Young Arts Festival to alternatywa dla festiwali muzyki poważnej, instrumentalnej. Charakteryzuje się on świeżym spojrzeniem na muzykę, niekonwencyjnymi pomysłami które od 3 lat przyciągają tłumy.

Dotychczasowe edycje wydarzenia zgromadziły znakomitych muzyków z Polski i zagranicy m.in. Leszka Możdżera, Adama Bałdycha, Nikolę Kołodziejczyka czy Krzesimira Dębskiego, Kwartet Śląski.

W tym roku niewątpliwą gwiazdą będzie Kronos Quartet – najbardziej znany kwartet smyczkowy świata. Specjalizuje się w wykonywaniu muzyki współczesnej, którą wykonuje już od ponad czterdziestu lat (muzykę̨ poważną oraz repertuar cross-over), współpracując aktywnie m.in. z Arvo Pärtem, Stevem Reichem, Philippem Glassem, Davidem Bowie czy Nelly Furtado. Jest zdobywcą ponad 40 nagród, w tym nagrodę Grammy oraz prestiżowe nagrody Polar Music i Avery Fisher.

Na scenie festiwalu po raz pierwszy raz w Polsce usłyszymy zespół Septura Brass. Jego członkowie to czołowi muzycy najlepszych europejskich orkiestr symfonicznych między innymi: London Symphony, Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic, BBC Symphony, Basel Symphony. Muzycy wykreowali nowy kanon repertuarowy dzięki transkrypcjom, aranżacjom i zamówieniom kompozytorskim na septet kreując nowy artystyczny wymiar zespołu złożonego wyłącznie z instrumentów dętych. Zespół na nowo zdefiniował istotę kameralnego brzmienia instrumentów dętych blaszanych, a jego solistów mogliśmy w Polsce usłyszeć jedynie w najsłynniejszych ścieżkach dźwiękowych superprodukcji filmowych.Na festiwalowej scenie nie zabraknie również czynnika „Young”, czyli połączenia młodości i kolaboracji jazzu i hip hopu, które publiczność usłyszy dzięki Eskaubei & Tomek Nowak Quartet. Tu groove spotka się ze swingiem, tradycja z improwizacją, a tłusty i ciepły soulowy vibe z jazzową surowością.

Czwartą edycję festiwalu zamknie projekt „UrbSymphony” wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batuta maestro Marka Mosia. „UrbSymphony” to rewolucyjny projekt łączący brzmienie pełniej orkiestry symfonicznej z improwizacjami lidera oraz współczesnymi brzmieniami kreowanymi przez jego zespół. W „UrbSymphony” słychać elementy wielu gatunków muzyki (tak wydawało by się odległych): jazzu, folku i hip-hopu. Urbaniak połączył charakter i brzmienie polskiej muzyki ludowej (np. energetykę tańców oberka i mazurka) ze współczesnym drivem i groovem jazzowym. Repertuar złożony jest z kompozycji, w których przenikają elementy nowojorskiego jazzu, rapu z polską muzyką ludową i cytatami m.in. twórczości Karola Szymanowskiego.W programie festiwalu nie zabraknie dodatkowych wydarzeń – warsztatów plastyczno – muzycznych „Okofonia” czy Jam-session, czyli wspólnego muzykowania. Wydarzenie jest próbą wskrzeszenia wielopokoleniowego muzykowania, stając się szansa na włączenie się w kolektywną improwizację, ale zachęceniem do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Young Arts Festival od samego początku utrzymuje darmową formułę, otwierając publiczność na muzykę poważną, instrumentalną, cross-over. Dotychczasowe trzy edycje festiwalu pokazały i potwierdziły ogromny potencjał imprezy, której celem jest stanie się „Open’erem muzyki poważnej, cross-over”, czyli wydarzenia otwierającego widza na świeże spojrzenie na muzykę, pokazującego przy tym jak ciekawe idee rodzą się na skrzyżowaniach jej różnych gatunków.

informacja prasowa