29 stycznia 2021

Spółdzielnia w Łańcucie od kilku lat stawia na nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji i zarządzania energią oraz ciepłem. Korzysta z fotowoltaiki, turbin wiatrowych, czy innowacyjnego rozwiązania Egain - szwedzkiego systemu, którego celem jest zapobieganie stratom i nadużyciom energii w budynkach mieszkalnych.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie zakończy w tym roku termomodernizację wszystkich budynków, będących w jej zarządzie. Oprócz ocieplenia, władze spółdzielni postanowiły wykorzystywać inne technologie, mające wpływ na obniżenie kosztów ogrzewania, mówi Andrzej Micke, prezes spółdzielni.

 

W dwóch z zarządzanych przez spółdzielnię budynków zainstalowano innowacyjny szwedzki system Egain. System monitoruje prognozowane zmiany pogodowe i z wyprzedzeniem dostosowuje poziom grzania do zapowiadanych warunków atmosferycznych. To rozwiązanie, z którego w kilkunastu krajach Europy korzysta ponad 350 tysięcy mieszkań, mówi Andrzej Micke.

Spółdzielnia, dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim, realizuje również projekt, dzięki któremu na 33 budynkach, zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe. W tej chwili trwa montaż urządzeń. Spółdzielnia administruje czterdziestoma trzema budynkami własnymi i pięcioma wspólnotami mieszkaniowymi. W jej zasobach mieszka ok. 4 tysiące mieszkańców Łańcuta.

Źródło: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Łańcucie.

Piotr Mazurkiewicz