26 listopada 2020

Ośrodki narciarskie będą otwarte mimo pandemii. Poinformował o tym wicepremier i minister rozwoju pracy i technologii Jarosław Gowin po konsultacjach z branżą narciarską i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Przedstawiciele branży wspólnie z resortem wypracowali szczegółowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego na stokach.

Zgodnie z wytycznymi na jednym krześle lub w jednej gondoli będą mogli siedzieć członkowie rodziny oraz osoby, które razem mieszkają. Izolacja nie jest wymagana w przypadku osób, które razem podróżowały na stok. Wśród wszystkich innych narciarzy wymagane będzie zachowanie dystansu.

Jak mówi Tomisław Brózda z Ośrodka Sportów Narciarskich Kiczera Ski, są to wytyczne, które da się zrealizować.

Restrykcje związane z bazą noclegową zmuszają hotele do przebranżowienia, a restauracje do wydawania posiłków na wynos, mówi Grzegorz Schabiński z Gościńca i Hotelu Chyrowa.

Na stokach obowiązywać będzie także zasłanianie ust i nosa. Przedstawiciele branży narciarskiej krytykują decyzję rządu o skróceniu ferii zimowych do dwóch tygodni. Dla wielu organizatorów wypoczynku zimowego okres świąteczny oraz ferie to czas, w którym zarabiają na całoroczne utrzymanie.

Agnieszka Bojda