10 sierpnia 2018

Edukacja społeczna i prozdrowotna, rozwój osobisty oraz organizacja różnorodnych kampanii – tak brzmią cele Stowarzyszenia MANKO, które prowadzi działalność od ponad 18 lat. Przedstawiciele organizacji zawitali również do stolicy Podkarpacia, aby przeprowadzić warsztaty dziennikarskie dla Seniorów.

Stowarzyszenie działa już od ponad 18 lat. Prócz organizacji różnorodnych kampanii społecznych takich jak np. Ogólnopolska Karta Seniora, Gmina Przyjazna Seniorom, Stop Manipulacji Nie Kupuj Na Prezentacji, organizacja zajmuje się także wydawaniem ,,Głosu Seniora”, bezpłatnego magazynu dla osób starszych.

Nasz główny cel to edukacja i aktywizacja osób starszych, po ukończeniu 60 toku życia. Popyt na nasze działania ze strony osób starszych jest coraz większy, rośnie cały czas nakład magazynu, ilość przesłanych nam artykułów, rośnie także ilość wydanych Ogólnopolskich Kart Seniora.– informuje Łukasz Salwarowski prezes Stowarzyszenia MANKO.

Ogólnopolska Karta Seniora to program, który powstał trzy lata temu, korzysta z niej już ponad 200 tyś osób. Jak dodaje Ewelina Florczak koordynator projektów w Stowarzyszeniu MANKO – program polega na tym, że senior, który kończy 60 lat, wypełnia formularz w którym są jego podstawowe dane korespondencyjne i dzięki temu uzyskuje kartę. Karta ta upoważnia do zniżek w wielu punktach komercyjnych, są to np. gabinety rehabilitacyjne, generalnie chodzi o punkty, które oferują prozdrowotne usługi. Są to również kawiarnie, kina, teatry, jak również fryzjerzy kosmetyczki. W zasadzie każdy przedsiębiorca może włączyć się do tego programu by oferować swoje zniżki.

Formularz, który należy wypełnić, aby uzyskać kartę, znajduje się w bezpłatnym magazynie „Głos Seniora”. W Rzeszowie karty wyrabiane są w Wydziale Zdrowia Urzędu Miasta, przy ul, Kopernika 16, lub za pośrednictwem członków Rzeszowskiej Rady Seniorów, a także w NZOZ „Rudek” Gabinety Rehabilitacji (ul. Marszałkowska 15, ul. Rejtana 32, ul. Hetmańska 40A, ul. Szarych Szeregów 5, ul.Pelczara 4/1). Karty są bezpłatne i bezterminowe.

Stowarzyszenie Manko zorganizowało również warsztaty dziennikarskie dla rzeszowskich seniorów, które odbyły się 6 sierpnia w Ratuszu. Uczestnicy mieli okazję wykazać się kreatywnością. Najlepsze teksty dziennikarskie, zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu rzeszowskiego ,,Głosu Seniora”.

 

 

Arleta Blok