22 kwietnia 2021

Fot. pixabay

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. W tym roku pod hasłem „Przywróćmy naszą Ziemię”.

Ekolog – Mirosław Ruszała z rzeszowskiego Stowarzyszenia EKO-Skop mówił na naszej antenie, że wchodzimy w poważny kryzys ekologiczny wynikający ze zmian klimatu. Podkreślał, że działania w naszej najbliższej okolicy mają wpływ na zmiany klimatyczne na drugim końcu globu, a z kolei to co się dzieje np. w Afryce czy Amerykach oddziałuje na klimat w Polsce. A największym problemem są gazy cieplarniane.

Ekolog powiedział w porannym programie Radia VIA, że zmiany klimatyczne wpływają na zanikanie bioróżnorodności – giną niektóre gatunki zwierząt czy roślin, które są także potrzebne dla życia i funkcjonowania człowieka. Dlatego powinniśmy zrezygnować z pieców opalanych węgiel, zmniejszyć produkcję mięsa, czy przestawić się na samochody hybrydowe lub elektryczne. W naszych codziennych działaniach i naszym otoczeniu możemy małymi krokami przywracać naturę.

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w rezerwacie Lisia Góra, na terenach należących do firmy Pratt&Whitney zostanie założona dolina kwiatowa. Będzie posiana łąka kwietna, z ziołami oraz drzewami owocowymi i lipami.

Dzień Ziemi po raz pierwszy był obchodzony w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce w roku 1990. Święto ma nam uświadamiać , jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska