22 maja 2019

To jedyna na Podkarpaciu impreza, podczas której równocześnie prezentuje się blisko 30 służb mundurowych i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem. Po raz VI w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbyło się Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Ponad tysiąc osób uczestniczyło w tegorocznej edycji święta, która przebiegała pod hasłem: „Leopold Lis-Kula – młody patriota wzorem do naśladowania dla młodzieży XXI wieku” Święto z dynamicznymi pokazami sprawności służb, prezentacjami ich sprzętu i wyposażenia, wystawami, konkursami i wykładami odbyło się po raz VI.

Wspólny pokaz działań na miejscu wypadku zaprezentowała Ochotnicza Straż Pożarna i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego. Komenda Wojewódzka Policji i Pogotowie Ratunkowe przygotowało pokaz współpracy służb podczas zatrzymania niebezpiecznych przestępców i neutralizacji ładunku wybuchowego. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wystawiła „Wspaniałą 12”, która zaprezentowała działania ratunkowe na polu walki.  można było także zobaczyć wyposażenie kompanii lekkiej piechoty m.in. snajperów i strzelców wyborowych.  

To jedno z ważniejszych wydarzeń organizowanych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jak mówi Jerzy Posłuszny, rektor uczelni, idea święta spotkała się z przychylnością Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jako jedyna instytucja w Polsce, uczelnia otrzymała milion złotych na takie przedsięwzięcie jak Święto Bezpieczeństwa, czy Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa.

Agnieszka Radochońska-Kloc