26 lipca 2018

99 lat temu Sejm II Rzeczypospolitej powołał Policję Państwową. Z tej okazji na rzeszowskim rynku, odbył się uroczysty apel, podczas którego wręczono policjantom akty nominacji na wyższe stopnie policyjne.

W samo południe, uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Rzeszowie. Podczas apelu Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Henryk Moskwa oraz Komendant Miejski Policji w Rzeszowie insp. Bogusław Kania przekazali akty nominacji awansowanym na wyższe stopnie policyjne. Awans uzyskało ponad 100 funkcjonariuszy. 

Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia dla tych, którzy zdobyli najwięcej głosów w plebiscycie „Dzielnicowy bliżej nas”. W drugiej edycji plebiscytu mieszkańcy mogli głosować na wybranego dzielnicowego. Pierwsze miejsce w Rzeszowie zajął asp.sztab. Jacek Świerad dzielnicowy z Komisariatu Policji Rzeszów Śródmieście, pierwsze miejsce w powiecie rzeszowskim zajęła st. sierż. Justyna Gorczyca z Komisariatu Policji w Głogowie Małopolskim.

Po zakończeniu uroczystości, otwarto wystawę „Policja w Służbie Niepodległej”. Wystawę poświęconą historii Policji, przygotowali funkcjonariusze z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Wystawa będzie eksponowana w Podziemnej Trasie Turystycznej.

Arleta Blok