18 września 2020

Finał 20. Dnia Serca w Rzeszowie rozpocznie się 27 września br. na Rynku Rzeszowskim o godz. 14:45.

 Głównym celem akcji jest szerzenie idei dbania o serce i przeciwdziałanie chorobom układu krążenia.  Hasło przewodnie tegorocznego Dnia Serca w Rzeszowie to #useheart – odnosi się ono do serca nie tylko w kontekście badań, ale także pomocy innym.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną dotychczasowy program tego wydarzenia uległ zmianie.

Dzień Serca zaczynamy już od poniedziałku 21 września. Na cały tydzień zaplanowaliśmy cykl spotkań online z naszymi specjalistami.  Poruszymy tematy diety, sportu, a także stresu, wszystko w kontekście serca. Codziennie w godzinach 13:00 – 16:00 w różnych częściach miasta nasi ratownicy medyczni będą też uczyć mieszkańców Rzeszowa, jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy oraz obsługi defibrylatorów AED –  zapewniają organizatorzy

W niedzielę 27 września przy ratuszu stanie krwiobus, w którym w godz. 14:00 – 18:00 chętni będą mogli oddać krew. Na scenie odbędą się panele dyskusyjne ze specjalistami oraz występy artystyczne, w tym występ wokalistów z Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie.

Z kolei na płycie rynku będzie można zobaczyć pokaz sztuk walki Capoeira, pokaz straży pożarnej oraz występy akrobatyczne i prezentację zabytkowych samochodów. Wydarzenie zakończy się koncertem wieczoru – o godz. 17:00 na scenie wystąpi zespół Piece of Cake.

 

W ramach wydarzenia będzie prowadzona  zbiórka  nakrętek na rehabilitację bliźniaków – Sebastiana i Fabiana Bartmanów, którzy cierpią na dziecięce porażenie mózgowe. Nakrętki będzie można wrzucać do specjalnego serca – informacja o tym, gdzie się aktualnie znajduje, będzie podawana na bieżąco na stronie https://www.facebook.com/dziensercawrzeszowie . Oprócz tego zbiórka prowadzona będzie również w sklepach FRAC, gdzie nakrętki będzie można wrzucać do specjalnie oznaczonych pudeł. Nakrętki zebrane w sklepach również trafią do serca. Akcja będzie trwała do czasu, aż całe serce napełni się nakrętkami.

Organizatorami tego wydarzenia są Podkarpacki Oddział Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Centrum Medyczne Medyk.

 

Iwona Kosztyła