20 lipca 2021

Fot. Caritas diec.rzeszowskiej

Trwa szacowanie strat po gwałtownych burzach, jakie przeszły nad Podkarpaciem minionej niedzieli. Najbardziej poszkodowane zostały gminy: Krasne, Chmielnik, Boguchwała i Padew Narodowa. Do wojewody podkarpackiego wpłynęły już pierwsze szacunki strat. Na pomoc finansową mogą liczyć rodziny, których domy zostały podtopione.

Jedną z najbardziej poszkodowanych gmin jest gmina Chmielnik. Jak mówi wójt Krzysztof Grad ulewa była tak duża, że w ciągu godziny odnotowano niemal półroczne opady. Opady szczególni intensywne były nad częścią miejscowości Chmielnik. Według wstępnych szacunków podtopionych zostało 10 budynków mieszkalnych, ale poszkodowanych rodzin może być więcej, bo komisje wciąż pracują w terenie.

Wstępne szacunki strat trafiły już do wojewody podkarpackiego. Poszkodowanych zostało w sumie 19 rodzin z terenu 4 gmin. Każda z nich może liczyć na pierwszą pomoc finansową do 6 tys. zł, a jeśli starty okażą się duże, wsparcie może wynieść nawet do 200 tys. zł – mówi Agnieszka Kisała z Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Z pomocą rusza także rzeszowska Caritas. Tuż po ulewach, w niedzielę popołudniu, na miejscu zdarzeń był ks. Piotr Potyrała i widział ogrom zniszczeń. Powiedział nam, że pomoc dotrze wkrótce do poszkodowanych także ze strony Caritas.

W niedzielę 25 lipca będzie obchodzony dzień solidarności z poszkodowanymi w nawałnicach i powodziach. W kościołach w całym kraju, także diecezji rzeszowskiej zostanie zorganizowana zbiórka na pomoc poszkodowanym.

 

 

 

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska