13 marca 2019

Rzeszowskie szkoły średnie przygotowują się do zwiększonej liczby pierwszoklasistów. Przygotowano ponad 6 tys. miejsc w liceach i technikach.

Wprawdzie absolwentów szkół podstawowych i gimnazjalnych w mieście będzie około 3,5 tys., jednak nie wszyscy mogą znaleźć miejsce w szkole średniej, bo do Rzeszowa przyjeżdżają także uczniowie z okolicznych miejscowości, a nawet z Bieszczadów. Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji UM Rzeszowa powiedział w Radiu Via, że problem może pojawić się w szkołach najbardziej obleganych.

Gość Radia Via powiedział, że ze względu na kumulację rocznika, niektóre licea zwiększą liczbę klas pierwszych. Tak będzie m.in. w II Liceum Ogólnokształcącym, które będzie mieć 12 klas, a nie jak do tej pory 10. Z kolei I LO i IV LO szuka dodatkowych pomieszczeń poza szkołą macierzystą, ale na to musi być zgoda kuratora oświaty.

Zbigniew Bury powiedział, że nie zmienią się kryteria naboru do rzeszowskich szkół średnich. Została przygotowana propozycja, by uczniowie mogli wskazać pięć, a nie jak do tej pory trzy placówki, w których chcieliby kontynuować kształcenie. Będzie ona przedstawiona na najbliżej sesji Rady Miasta. Nabór do liceów i techników rozpocznie się w połowie maja.

Całość rozmowy tutaj

Małgorzata Oczoś-Błądzińska