27 maja 2022

„By robić to, co robili studenci 41 lat temu, w tym miejscu, w tym budynku, trzeba było wykazać się niebywałą odwagą” – mówił w Rzeszowie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, który w Rzeszowie wziął odział odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej uczestnikom strajków studenckich w 1981 r., zorganizowanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów filii UMCS. Tablica znajduje się na dawnym budynku uczelni, w Rzeszowie, gdzie obecnie mieści się część Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Protesty wybuchły na uczelniach wyższych w całym kraju w styczniu 1981 r w związku z trudnościami związanymi z formalną rejestracją Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Włączyli się do nich również rzeszowscy studenci, także z filii UMCS. Na czele stanął Edward Lis, który tak wspomina ten czas

NZS został zarejestrowany przez Sąd Najwyższy w Warszawie. 17 lutego 1981 r. 18 lutego podpisano porozumienia łódzkie, które m.in. gwarantowały niezależność uczelni wyższych w sprawach naukowych, dydaktycznych i wewnątrzorganizacyjnych. Po potwierdzeniu tych informacji protest na rzeszowskich uczelniach został zakończony. Rozpoczął się okres legalnej działalności Zrzeszenia.

 

Iwona Kosztyła