16 września 2018

,,Człowieczy Los”, ,,Bal u Posejdona” i oczywiście ,,Tańczące Eurydyki” te i inne wielkie przeboje Anny German, można było usłyszeć w Sali koncertowej Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Powrót do twórczości ,,Białego Anioła” zapewnili soliści Teatru Muzycznego ,,Olimpia” Ewa Korczyńska oraz Tomasz Furman. Akompaniował Janusz Tomecki. Nazwa koncertu oraz wspomnienie artystki z lat 60, nie było w Rzeszowie przypadkowe, dlaczego?

To właśnie w Rzeszowie Anna German w latach 60, po raz pierwszy zaśpiewała swój przebój ,,Tańczące Eurydyki”. Utalentowana wokalista  w 1961 roku, zrobiła ogromne wrażenie na Julianie Krzywka, który pełnił wówczas funkcję dyrektora Estrady Rzeszowskiej, co skutkowało ich dalszą współpracą na scenie. ,,Tańczące Eurydyki”, podczas niedzielnego koncertu, wykonała Ewa Korczyńska, aktorka Teatru Muzycznego ,,Olimpia”.
To dla mnie ogromne wyzwanie, uważam, że Anna German jest jedyna i nie powtarzalna. Jest – bo nadal żyje w piosenkach. I żadna nawet najlepsza śpiewaczka, nie jest w stanie jej zastąpić. Ja tylko chce przypomnieć jej najpiękniejsze piosenki – mówiła solista.

My starsze pokolenie pamiętamy, że Anna German rozpoczynała swoją karierę właśnie w Rzeszowie. To był początek lat 60. Pamiętam jej koncerty, były cudowne. To były całe misteria sztuki, muzyki  i nastroju, aż się nie chce wierzyć, że to było ponad pół wieku temu. I chociażby z tego powodu, że związki Anny German z Rzeszowem są miłe i bliskie – wracamy do tych piosenek – dodaje Andrzej Szypuła Prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego.

Anna German zmarła 25 sierpnia 1982 roku w Warszawie. 

Arleta Blok