31 sierpnia 2021

W tegorocznych, bezpłatnych zajęciach, które odbywały się na miejskich osiedlach przez cały okres wakacyjny, uczestniczyło około 360 młodych jaślan.

Program „Trener osiedlowy” zapoczątkowany został w 2009 r. i wówczas zajęcia odbywały się tylko na trzech osiedlach. Duże zainteresowanie nim spowodowało, że został rozszerzony na kolejne osiedla. W tym roku bezpłatne zajęcia z trenerem prowadzone były na osiedlach: Sobniów – Górka Klasztorna, Mickiewicza, Śródmieście, Gamrat – Krajowice, Bryły – Kaczorowy, Rafineria – Gądki – Niegłowice, Kopernika, Hankówka i Ulaszowice – Brzyszczki.

Głównym celem programu jest organizacja zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży na wyznaczonym osiedlu. Dodatkowo miasto udostępnia bezpłatnie szkolne i rekreacyjne obiekty sportowe (park linowy, basen otwarty), a w tym roku, by uatrakcyjnić zajęcia również kupiono mobilne ścianki wspinaczkowe. Podczas programu młodzież brała udział w różnych dyscyplinach sportowych m.in. w piłce nożnej i ręcznej, piłce koszykowej, tenisie stołowym, aerobiku czy ćwiczeniach akrobatycznych.

Oprócz zajęć sportowych, odbywały się również cykliczne spotkania i rozmowy z uczestnikami na temat zagrożeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych, a także radzenia sobie z presją rówieśników, czy bycia asertywnym. Pogadanki prowadzone były przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle oraz Straży Miejskiej. Program „Trener osiedlowy” realizowany jest z funduszu alkoholowego, ze środków pochodzących ze sprzedaży napojów alkoholowych.

Urząd Miasta w Jaśle

Piotr Mazurkiewicz