3 lutego 2019

Fot. Przemek Wiśniewski.

3 lutego 2019r. ( niedziela) o godz. 16.30 odbędzie się spektakl "Teraz tu jest nasz dom" w reżyserii Anny Retoruk. Spektakl dla dzieci od 7 roku życia.

Przedstawienie oparte na książce Barbary Gawryluk, która ukazała się w serii wydawniczej „Wojny dorosłych – historie dzieci”, uczy otwartości i tolerancji, w mądry i przystępny sposób opowiadając o współczesnej historii. Ukazując wojnę widzianą oczami dziecka, mówi także o problemach z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości, poszukiwaniu własnej tożsamości i akceptacji.

„Opowiem wam historię swojej – dość niezwykłej – przeprowadzki. Mam na imię Romek i od pewnego czasu mieszkam w Polsce. Kiedy byłem jeszcze dzieckiem i mieszkałem daleko stąd, w rozmowach dorosłych zaczęły pojawiać się nieznane słowa: „wojna”, „bomba”, „ewakuacja”… Któregoś dnia rodzice powiedzieli, że muszę się szybko pakować i że mogę zabrać ze sobą tylko to, co zmieści się do jednego plecaka. W ten sposób znalazłem się u was. Wszystko było tu dla mnie nowe i nieznane: ludzie, język, zwyczaje, a nawet otaczające mnie przedmioty. Z początku było mi ciężko, ale przecież z pomocą rodziny i przyjaciół wszystko można przezwyciężyć.”

scenariusz: Tomasz Kaczorowskireżyseria: Anna Retoruk

scenografia: Jan Polivkamuzyka: Paweł Sowa

gitara elektryczna, gitara akustyczna: Wojciech Taba

kgitara basowa: Marcin Wójtowicz

realizacja nagrań, miks i mastering: FT Studio Tomasz Wójtowicz

choreografia: Maciej Florek

tekst piosenki finałowej: Anna Retoruk

przygotowanie wokalne: Magdalena Skubisz

reżyseria świateł: Magdalena Grundwald

asystent reżysera: Ewa Mrówczyńska

asystent scenografa: Marta Ożóg

obsada: Anna Kukułowicz, Ewa Mrówczyńska, Kamila Olszewska, Kamil Dobrowolski, Andrzej Piecuch, Jerzy Dowgiałlo, Jacek Popławski

czas trwania: 75 min

Spektakl realizowany w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska przyznanego Annie Retoruk.  Spektakl brał udział w 23. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, uzyskując decyzją Komisji Artystycznej częściową refundację kosztów produkcji.

Agnieszka Radochońska-Kloc