31 sierpnia 2021

Fot. Marcin Kucewicz

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę Hanny Wojdały-Markowskiej, Tkane, szyte, haftowane - struktury z lat 2005 - 2021. Wystawa zainauguruje nowy cykl wystaw „Tkanka twórcza” koncentrujący się na osobie artysty oraz na wyjątkowym obszarze sztuki współczesnej, jakim jest tkanina artystyczna.

– Struktura ma w sobie coś nieskończonego jak kod, ciąg, powtarzalność, rytm, system… W moich realizacjach dotykam pojęcia struktur jako układów z wykorzystaniem modularnie powtarzanych elementów formy plastycznej jak punkty, kreski, linie, kształty, kolory, materie, reliefy. Materialne moduły tworzące powierzchnię tkaniny unikatowej (wraz z towarzyszącymi im przestrzeniami wokół) stanowią dla mnie otwartą, inspirującą, uporządkowaną rzeczywistość. Inspiracje oscylują wokół: powtarzalności rytmów, bogactwa barwnych i ulotnych powidoków, konkretu zestawień kolorystycznych w oparciu o kontrasty i podobieństwa, własnoręcznego preparowania tekstyliów, papierów czy innych materiałów, ich nawarstwień, sposobów łączenia, montażu – pisze Hanna Wojdała-Markowska. – Inspirujący jest dla mnie otaczający świat, w którym znajduję: powierzchnie, przestrzenie, zjawiska atmosferyczne, układy kompozycyjne ale także konkretne przedmioty, drobiazgi, niewykorzystane, nici, przędze, tkaniny. Część z nich staram się użyć ponownie dając im nowe miejsca i znaczenia. Cenię ich zewnętrzną urodę i niepowtarzalność – dodaje autorka wystawy.

Dodatkowo artystka przeprowadzi warsztaty twórcze, które są elementem projektu ,,Techniki tkackie i hafciarskie w polskiej tkaninie historycznej”, który jest finansowany w ramach Stypendium Twórczego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z zakresu upowszechniania kultury na rok 2021. Warsztaty odbędą się 3 września od 10.00 do 13.00 w Piwnicy PodCieniami. Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne: 13 43 241 88.

 

Hanna Wojdała-Markowska – otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Gobelinu i Dywanu prof. Antoniego Starczewskiego na Wydziale Włókienniczym w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi w 1990 roku. W swojej twórczości przez ponad trzydzieści lat zajmuje się tkaniną artystyczną. Uczestniczyła w wielu wystawach tkaniny unikatowej o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Otrzymała kilkanaście nagród i wyróżnień. Od 25 lat jest nauczycielem akademickim na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, od 2007 na stanowisku profesora Uczelni.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 10.10.2021 r. Bilety w cenie 8 zł (normalny) oraz 3 zł (ulgowy) dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

Więcej o wystawie: https://muzeumrzemiosla.pl/tkane-szyte-haftowane-wystawa-tkaniny-artystycznej-w-piwnicy-podcieniami/

Więcej o warsztatach: https://muzeumrzemiosla.pl/warsztaty-tworcze-z-hanna-wojdala-markowska/

 

Piotr Mazurkiewicz