17 maja 2022

Eksploracje odbędą się w Rzeszowie. Szereg wydarzeń już od dziś, w sobotę piknik nauki. Będą pokazy, warsztaty, wykłady, konkursy, a wszystko po to, by pokazać, że nauka nas otacza.

Motywem przewodnim tegorocznych „Eksploracji”  będzie Ignacy Łukasiewicz i odkrycia naukowe z nim związane – mówił w Radiu VIA Tomasz Michalski, prezes zarządu stowarzyszenia Eksplores i zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie.

„Eksploracje 2022” podzielono na kilka części. Pierwsza rozpocznie się dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Będzie to debata z udziałem Marka Popkiewicza, popularyzatora nauki, dziennikarza. Początek o godz. 10. W czwartek wieczór z kulturą i muzyką w WDK, w kolejny dzień – lotniczy piątek w Politechnice Rzeszowskiej od godz. 16:00 do 19:00, . W sobotę kulminacja „Eksploracji” – piknik nauki w centrum Rzeszowa w pobliżu zamku Lubomirskich. Przygotowano prawie 70 stoisk, na których naukę prezentowane będą różne dziedziny nauki – mówił w porannym programie Tomasz Michalski.

„Sobota pełna wrażeń” rozpocznie się o godz. 11.00. Na zakończenie „Eksploracji” – „Medyczna niedziela”, która odbędzie się 22 maja w godz. 11.00-15.00. Odwiedzający tę część pikniku będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro poprzez uczestnictwo w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorami wydarzenia są stowarzyszenia: Eksplores i Ekoskop oraz Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska

Patronat nad wydarzeniem sprawuje Radio VIA

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska