12 stycznia 2022

11.01.2022. Rzeszow Fot. Grzegorz Bukala / UM Rzeszow

Około 20 kilometrów długości ma mieć trasa rowerowa, która połączy Rzeszów z Łańcutem. Przedstawiciele gmin, biorących udział w projekcie ponownie spotkali się, by omówić możliwości jej przebiegu.

W spotkaniu w Kraczkowej wzięli udział przedstawiciele Rzeszowa i Łańcuta, a także gmin Krasne, Chmielnik i Łańcut. To na terenie tej ostatniej trasa ma mieć najdłuższy odcinek. Jakub Czarnota, wójt gminy Łańcut przekonywał, że jest bardzo zainteresowany realizacją przedsięwzięcia. Podczas spotkania przedstawił dwie możliwości poprowadzenia trasy. Na ten moment najłatwiej byłoby poprowadzić ją przez naszą gminę wykorzystując istniejące odcinki dróg o niskim natężeniu ruchu. Częściowo można w tym celu wykorzystać również nowe, asfaltowe odcinki na terenie gminy Chmielnik. Taki wariant daje możliwość utworzenia trasy o niezwykłych walorach krajobrazowych – mówi Jakub Czarnota.

Jeden z pomysłów na trasę z malowniczymi widokami to poprowadzenie szlaku z Rzeszowa na Magdalenkę i w kierunku Woli Rafałowskiej. Zdaniem Daniela Kunysza, rzeszowskiego radnego, który jest jednym z pomysłodawców budowy trasy, uwagę należy skupić jednak przede wszystkim na budowie drogi rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego.

W Łańcucie droga ma powstać z przedłużenia trasy rowerowej przy nowej obwodnicy, w kierunku Kraczkowej. Z kolei gmina Krasne chciałby poprowadzić trasę bliżej drogi krajowej 94, ale przez tereny zielone. W Rzeszowie trasa miałaby biec w rejonie ul. Lwowskiej, aż w rejon hipermarketu.

Podczas spotkania wybrano zespół przedstawicieli wszystkich gmin zainteresowanych projektem. Jego celem będzie ostateczne zatwierdzenie przebiegu trasy, a następnie praca nad jej realizacją. Samorządowcy liczą, że na wspólne przedsięwzięcie uda się pozyskać zewnętrzne dofinansowanie.

Małgorzata Oczoś-Błądzińska