21 lutego 2019

fot. podatki.gov.pl

Ministerstwo Finansów uspokaja, że usługa "Twój e-PIT" jest bezpieczna dla użytkowników.

Dziennik „Gazeta Prawna” napisał w środowym wydaniu, że usługa „Twój e-PIT” ma luki w systemie i pozwala na dostęp do tajemnic skarbowych. Chodzi o metodę uwierzytelniania. Podatnik aby zobaczyć swój PIT za rok 2018 musi podać numer PESEL,  kwotę całkowitego dochodu za 2017 rok oraz kwotę przychodu z tylko jednej informacji PIT-11.

Dostęp do takich danych mają między innymi pracodawcy. Dzięki temu teoretycznie osoby trzecie mogą zajrzeć na nasz profil, sprawdzić czy „nie dorabiamy” u innego pracodawcy lub na jaką organizację przeznaczamy 1% podatku.

Ministerstwo Finansów w oficjalnych komunikatach prasowych uspokaja, że system jest bezpieczny.

„Należy też podkreślić, że proces zarządzania bezpieczeństwem informacji w systemie oraz redukcji ryzyk, które wiążą się z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych oraz kontroli zgodności tych systemów z odpowiednimi normami i politykami bezpieczeństwa jest realizowany na bieżąco.

Tym samym system jest na bieżąco monitorowany pod kątem konieczności podejmowania działań, które mogłyby dotyczyć naruszeń związanych z usługą Twój e-PIT.” – czytamy w komunikacie.

Ministerstwo Finansów poinformowało również, że wprowadzi dodatkowe opcje w usłudze. Będą to: historia logowania, dodatkowy element autoryzacyjny oraz możliwość wskazania profilu zaufanego jako wyłącznego sposobu dostępu do usługi.

Artur Sołek