14 lipca 2022

Zabiegi enukleacji laserowej gruczolaka stercza zostały przeprowadzone w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie. To pierwszy przypadek w województwie podkarpackim wykonania takiej operacji przy użyciu specjalistycznego lasera .

Rzeszowscy urolodzy szkolą się pod okiem dr-a Marka Zawadzkiego, urologa z Centrum Urologii Zaawansowanej szpitala św. Anny w Piasecznie Instytutu Medycznego, jednego z pierwszych lekarzy w Polsce, który wykorzystuje tę technikę leczenia.

Łagodny przerost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn po skończeniu 45 roku życia. 40% mężczyzn w wieku 60 cierpi na tą przypadłość i liczba z roku na rok się powiększa.

Zabieg enukleacji laserowej gruczolaka stercza ma wiele zalet. Wysoka skuteczność, małe ryzyko, bezbolesny zabieg – wylicza dr Zawadzki. Jedynym problemem zabiegu jest tak zwana krzywa uczenia się. Nauka trwa długo, wymaga przeprowadzenia 50 operacji pod okiem „mistrza”. Szacuje się, że na całym świecie jest około 500 urologów, którzy potrafią wykonać enukleację laserową gruczolaka stercza tą metodą. W Polsce, to mniej niż 10 urologów,którzy przeprowadzają rocznie 900 zabiegów.

Fot. KSW nr 1 w Rzeszowie

Małgorzata Oczoś-Błądzińska