14 lipca 2021

Dni Jakubowe przyciągają mieszkańców, ale też turystów. Wydarzenie o charakterze euroregionalnym odbędzie już po raz piąty w niedzielę 18 lipca w Nowosielcach, a organizatorem jest gmina Przeworsk.

Celem wydarzenia jest promocja wiedzy na temat Camino de Santiago- Drogi św. Jakuba – mówi wójt gminy Przeworsk Daniel Krawiec.

Pielgrzymowanie rozpocznie Msza św. o godz. 14 w kościele w Nowosielcach pw. Marii Magdaleny, po której odbędzie się koncert organowy na zabytkowych organach, będącymi  pierwszym instrumentem tego typu na terenie wsi polskiej. Wystąpi Marusz Ryś na organach oraz Małgorzata Lasota- sopranistka. Tuż po koncercie organowym nastąpi złożenie kwiatów pod Kopcem wójta Michała Pyrzaw w 397. rocznicę Obrony Nowosielec przed Tatarami. Głównym punktem Dni Jakubowych będzie rekonstrukcja historyczna Victoria Nowosielecka. Obrona Nowosielec przed Tatarami rozegrała się w 1624 roku. Uwieńczona sukcesem stała się kanwą lokalnych podań z pokolenia na pokolenie przez mieszkańców okolicznych wsi.

Po południu odbędzie się występ lokalnego zespołu 'Skowronki”, a na zakończenie wydarzenia o godz. 19 zagra Arka Noego.

Patronat nad V Euroregionalnymi Dniami Jakubowymi sprawuje Radio VIA

Małgorzata Oczoś-Błądzińska