17 sierpnia 2021

Mieszkańcy Krosna i przybywający do miasta turyści będą mogli w najbliższą sobotę wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Fasada budynku BWA zamieni się w trójwymiarowy, animowany ekran, nad którym kontrolę przejmą artysta wizualny Jakub Hader i uruchomione przez niego algorytmy. Początek o godz. 21:00.

Czy maszyna może zostać artystą lub nawet kuratorem sztuki? To pytanie wydaje się odległe, ale już dawno przestaliśmy zauważać jak bardzo polegamy na maszynach. GPS dba o to, byśmy trafili na wakacje, autokorekta pilnuje poprawności naszego języka, algorytmy podpowiadają nam filmy i seriale zgodnie z naszym gustem, a wyszukiwarka najlepszego dentystę.

Mapping video, który zostanie wyświetlony na fasadzie BWA w Krośnie, zatytułowany jest “Kurator”. To seria animacji przygotowana przez artystę wizualnego – Jakuba Hadera, które korespondują z fasadą budynku.

 

Finalną formę video mappingu określi skrypt, algorytm – maszyna. Jest to próba podjęcia tematu na ile świadomie oddajemy naszą wybory i wolną wolę oprogramowaniu czy sztucznej inteligencji, której używamy codziennie, nawet o tym nie wiedzącmówi Hader,.

 

Mapping z jednej strony jest okazją do sprawdzenia możliwości najnowszych technologii, a z drugiej okazją do tego, by każdy z nas mógł zastanowić się co w dzisiejszych czasach oznacza bycie człowiekiem? I jak coraz bardziej kreatywne wykorzystanie maszyn wpływa na odpowiedź na to pytanie. Czy jeśli nasze wybory ograniczają się tylko do tego, co proponują nam algorytmy, to wciąż są one wolne?

 

Jakub Hader to artysta nowych mediów i założyciel grupy twórczej „Precyzja”. Od ponad 10 lat pracuje na polu sztuki generatywnej i mappingu 3D, eksperymentuje z wieloma formami mediów.

 

W pracy artystycznej skupia się na zaprogramowanych środowiskach wizualnych oraz interaktywnych instalacjach. Jest członkiem grupy A/V Space F!ght (Ambasadorzy Jazzu północnej Anglii 2013/2014). Jego prace wzbogacały spektakle teatralne, wystawy muzealne jak i masowe, międzynarodowe wydarzenia kulturalne. Ostatnio jego uwagę skupia przestrzeń cyfrowa i technologia NFT.

 

Mapping będzie można oglądać przez około 2 godziny.

 

Piotr Mazurkiewicz