13 września 2021

W nieco skromniejszej niż w poprzednich latach formule 10 września w Bykowcach koło Sanoka odbyła się doroczna uroczystość patriotyczna ku czci żołnierzy Września 1939 roku. Uczczono pamięć sześciu podhalańczyków, którzy zginęli w potyczce z Niemcami, osłaniając odwrót swego oddziału. Oficjalna część odbyła się przed obeliskiem, który upamiętnia ich ofiarę oraz na cmentarzu, gdzie znajdują się groby poległych.

Pomnik w kształcie flagi biało-czerwonej stoi w miejscu śmierci porucznika rezerwy, leśnika Mariana Zaremby, który po zaciekłej obronie pozycji przed Niemcami został ranny, wzięty do niewoli i zamordowany przy drodze.

Na wydarzenie tradycyjnie przybyły delegacje uczniów, harcerzy, leśników, kombatantów, przedstawicieli władz i różnych środowisk Ziemi Sanockiej. Po odegraniu hymnu państwowego słowa powitania wygłosił Paweł Wdowiak, zastępca wójta Gminy Sanok, po czym Piotr Kita, historyk i regionalista, przybliżył zebranym tło historyczne potyczki z Niemcami w Bykowcach.

Następnie delegacje uczestników oddały hołd poległym, składając wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Hołd oddawali przedstawicielka posła Piotra Uruskiego, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, uczniowie. Licznie zjawili się leśnicy na czele z Arturem Królickim, zastępcą dyrektora RDLP w Krośnie i Pawłem Biernackim nadleśniczym Nadleśnictwa Brzozów, które opiekuje się grobami poległych podhalańczyków.

W akompaniamencie marsza granego przez orkiestrę dętą PGNiG Oddział w Sanoku uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz w kolumnie marszowej, gdzie odbyła się modlitwa za dusze poległych. Następnie delegacje uczestników złożyły wieńce i kwiaty na grobach bohaterskiego dowódcy i poległych żołnierzy.

W uroczystości uczestniczyły m.in. poczty sztandarowe RDLP w Krośnie i Zespołu Szkół Leśnych w Lesku.

Tradycyjnie organizatorem była Gmina Sanok przy udziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. 

inf. RDLP w Krośnie