6 sierpnia 2019

Przed nami trzy koncerty w ramach Podkarpackiego Festiwalu Organowego 2019.

W sobotę 10 sierpnia o godz. 18:00 w Jarosławskim Opactwie wystąpią: Hanna Dys – organy oraz Jacek Ścibor – tenor, o godz. 19:30 w bazylice Bernardynów w Rzeszowie z recitalem organowym wystąpi Władysław Szymański, a dzień później – w niedzielę 11 sierpnia o godz. 11:30 w nowym kościele w Lutczy zagrają: organista Bogdan Narloch wraz z trębaczem Romanem Gryniem.

W Jarosławiu będzie to wieczór muzyki wokalno-organowej, z udziałem gdańskiej organistki Hanny Dys, adiunkt Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki oraz tenora Jacka Ścibora, który poszczycić może się tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia. Artyści wykonają wspólnie sakralne kompozycje na głos i organy twórców polskich, w tym Stanisława Moniuszki. Oprócz dzieł kameralnych Hanna Dys zaprezentuje na organach utwory Johanna Sebastiana Bacha i wielkiego niemieckiego romantyka Roberta Schumanna.

Piękna architektura, bogaty wystrój wnętrza, a przede wszystkim odrestaurowane niedawno organy z imponującym barokowym prospektem sprawiają, iż koncerty organizowane w rzeszowskiej bazylice Bernardynów spotykają się każdorazowo z wielce satysfakcjonującym zainteresowaniem publiczności i z ciepłym przyjęciem goszczących tu artystów. W tym roku prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, wirtuoz, kompozytor i pedagog, zaprezentuje antologię europejskiej muzyki organowej począwszy od XVIII do XX wieku. Dzieła polifoniczne, które składają się w znakomitej części na program koncertu, przejrzyście i wielobarwnie wybrzmiewają w Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. Tego znakomity katowickiego artystę gości po raz pierwszy na festiwalu.

Podkarpacki Festiwal Organowy systematycznie poszerza swój zasięg geograficzny na nowe miejscowości województwa. W tym roku na festiwalowej mapie po raz pierwszy pojawia się Lutcza,. Jak na debiut miejsca przystało muzyka, która zabrzmi w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP będzie dostojna i uroczysta. Trudno wyobrazić sobie bardziej odświętną, aniżeli brzmienie organów i trąbki. Jeśli dodamy do tej wartości udział znakomitych solistów, profesorów: organisty Bogdana Narlocha i trębacza Romana Grynia, otrzymamy gwarancję pięknego i uroczystego koncertu, który na pewno na długo zapadnie w pamięć słuchaczy.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska