20 kwietnia 2022

W maju ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500 plus" - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS w całym kraju przyjął już 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy, na Podkarpaciu – 9,5 tys. Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, na Podkarpaciu zarejestrowaliśmy 9,5 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące niespełna 15 tys. dzieci. Najwięcej wniosków wpłynęło z terenu Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego – 2,5 tys., powiatu dębickiego – 776, miasta Przemyśl i powiatu przemyskiego – 712, miasta Krosno i powiatu krośnieńskiego – 627, powiatu sanockiego – 595, powiatu jarosławskiego – 564, miasta Tarnobrzeg i powiatu tarnobrzeskiego – 418 – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500 plus oraz dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce dzięki specjalnej ustawie przyjętej przez parlament.

Po świadczenia mogą wnioskować osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS.

 

Małgorzata Oczoś-Błądzińska